Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je neděle 13. června 2021 ♦ svátek slaví Antonín ♦ do začátku tábora zbývá 28 dní ♦


O táboře
Nová Častoboř

Při dvouletém působení v Ředkovci jsme polehounku hledali nový objekt, což se zprvu příliš nedařilo. Ředkovec byl sice v krásných lesích, ale trochu jsme bojovali s unimobuňkami, kde se spalo po mnoha dětech, a úplně nám nevyhovohovalo ani sdílení objektu s jiným táborem. Také jsme toužili po vlastní kuchyni, protože tahle nedílná součást party Terénních berušek tady nemohla být. Při závěrečné večeři roku 2017 jsme se dozvěděli, že Luboš se Zdeňkou navštívili nový objekt, byli z něj nadšení a jsme předběžně domluvení. Vše nádherně vyšlo o v roce 2018 jsme jeli do Nové Častoboře.

Tábor Žirovnice - Nová Častoboř se nachází na pomezí Jihočeského kraje a kraje Vysočina. Je obklopen lesy, které společně s nedalekými rybníky Budín a Puleček příjemně regulují vysoké letní teploty. Z okolních zajímavostí si lze vybrat dvě nejbližší - po červené turistické značce lze lesem dojít až do Počátek na výbornou zmrzlinu, do Žirovnice se dá vyrazit na výlet na zámek.

Tábor samotný nabízí sportovní vyžití tím, že v jeho areálu je fotbalové hřiště a hřiště na míčové hry. K zpříjemnění večerů je uprostřed tábora velké ohniště. Děti jsou ubytovány v chatičkách zpravidla po čtyřech, ale najdou se i chatičky s větší kapacitou. Samozřejmostí jsou sprchy a sociální zařízení, stejně jako vybavená kuchyně, jídelna se vším potřebným, společenská místnost s monumentálními kamny a kobercem a v neposlední řadě zdravotka s marodkou ve zděné budově.

Myslím, že by se ještě slušilo vysvětlit název tábora. Je blízko obce Žirovnice a ještě před několika lety se jmenoval Jitřenka. Parta táborníků z Brandýsa nad Labem, kteří hledali vlastní tábor, na něj narazila, koupila ho a začala jej zvelebovat. Vzpomněli si na své kořeny na táboře v Častoboři na přehradě Slapy a svůj tábor pojmenovali Nová Častoboř. Setkání Terénních berušek s Častoboráky bylo šťastné a doufáme, že nám společná spolupráce dlouho vydrží.

Tento tábor je pro nás po delší době návrat k typickému táborišti. Prostor je opravdu velkorysý. Kromě hlavní velké zděné budovy se zázemím a chatkovým tábořištěm je jeho součástí i fotbalové hřiště, o které jsme byli v posledních arálech ochuzeni. Ač je těžké areály srovnávat, připomíná nám v mnohém naše oblíbená místa v Kamenici a pak dlouhodobě navštěvované Janovičky.

Bára a Honza
Terénní berušky v roce 2020 darem podpořily následující společnosti: Milko Polabské mlékárny a.s.  Tesco Brandýs nad Labem  Centropen  Metrostav a. s.  Metrostav stavebniny, s.r.o.  Děkujeme!
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"