Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je neděle 13. června 2021 ♦ svátek slaví Antonín ♦ do začátku tábora zbývá 28 dní ♦


Celotáborová hra
KMENY

26.6.2020 - email rodičům

Emailem byly rodičům odeslány informace k opatřením, které budou probíhat na letošním táboře. Přílohy z emailu naleznete i zde pod záložkou Pro rodiče.

24.3.2020 - prohlášení k aktuální situaci

Vážení rodiče,
i přes současnou nepříznivou epidemiologickou situaci vyhlížíme do budoucnosti s nadějí. Dále se připravujeme na letošní táborovou sezónu a pevně doufáme, že vše nechystáme zbytečně a náš tábor se v plánovaném termínu bude moci uskutečnit. V případě, že by se situace v následujících měsících nevyvíjela příznivě a byli bychom nuceni letošní tábor zrušit, budeme vás informovat.

Přejeme mnoho trpělivosti s dětmi, kterým už jistě začínají chybět spolužáci i kamarádi, pevné zdraví a trochu toho pověstného štěstí, ať se vše vyvíjí co nejlépe.

Vyplněnou přihlášku spolu s kopií kartičky pojištěnce je nutno zaslat co nejdříve, nejpozději však do 30. 3. 2020, na emailovou adresu: info@terenniberusky.cz nebo na adresu sídla spolku Terénní berušky z.s.: Východní 1265, 29001 Poděbrady. Prosíme, neposílejte přihlášky doporučeně! Děkujeme.

Zdravotní posudek s ohledem na současnou situaci není nutné zasílat spolu s přihláškou, lze ho vyřídit až později.

Více informací naleznete v přihlášce.

Bára za Terénní berušky z. s.

26.1.2020 - historický úvod celotáborové hry

Už od doby založení hradu Serowicz v polovině 14. st. - předchůdce dnešního zámku Žirovnice - je kraj opředen různými mýty a tajemnými pověstmi. Možná za to můžou celé generace malých lapků, potulných rytířů a kočovných kejklířů, kteří se kolem známého hradu vždy motaly, možná je to dáno pouze hloubkou lesa a tajem krajiny samotné. Jisté je ovšem jedno - v krajině kolem dnešní Žirovnice nikdy nebyla nouze o zvláštní až nadpřirozené jevy a události.

Ještě v 18. století se kdejaký sedlák dušoval, že jeho zvířectvo ovládá um lidské řeči, že slípky občas snesou pozlacené vejce a že noční obloha občas bývá poseta tančícími světýlky. Občas se něco nebo někdo za zvláštních okolností ztratil, občas se naopak podivné předměty či postavy objevily. Nejznámější je asi svědectví Václava Vencelíka z Vrchovišť z konce 15. st., který před prelátem odpřísáhl, že viděl tajemnou bytost, podobnou sice koni, ale celou zářící ve všech možných barvách, se stříbrnou hřívou a majestátním špičatým rohem uprostřed hlavy, který jakoby čeřil vzduch kolem sebe. Toto éterické zvíře mu podle legendy prozradilo tajemství lesa a nabádalo ho, aby se ke krajině kolem svého panství choval s úctou a respektem. Dlouho se tvrdilo, že vystrašený Václav si vzal tato slova k srdci a jako poděkování (zlí jazykové tvrdí že jako smírčí oběť) zakopal polovinu svého jmění kdesi v lese. A tak vznikla legenda o žirovnickém pokladu.

Od těch dob mířily do žirovnických lesů celé zástupy dobrodruhů pátrající po rychlém bohatství a věčné slávě. Nikdo ho však nikdy nenašel a ačkoliv se zvláštní a tajemné věci děly dále, přišel pokrok a postupně je odsunul do pozadí. S rozvojem perleťového knoflíkářství v 19. st. se na legendy už téměř zapomnělo, les se začal postupně kácet a lidé ztratili vztah k přírodě kolem sebe.

Legenda o pokladu však byla nedávno znovuobjevena ambiciózním producentem Vasilem Břichcou, který se ji rozhodl použít jako základ pro svou novou reality show. Dal tedy dohromady televizní štáb, pronajal malebný areál Nová Častoboř jako základnu a nechal v konkurzu vybrat 10 soutěžících. Les sice už zdaleka nedosahuje krás a síly jako za starých časů, stále ale oplývá nezměrnými příležitostmi a dobrodružstvími, která by mohla nalákat nejednoho diváka - kromě těch televizních bude reality show KMENY sledovat cca 110 nadšenců přímo na místě. Kdo si nakonec odnese obdobu pokladu Václava Vencelíka z Vrchovišť? Nebo snad někdo po dlouhých 5 stoletích najde poklad původní?

Jirka

24.1.2020 - přidána přihláška

Přihláška na tábor prihlaska2020.pdf. Případné dotazy zasílejte na email info@terenniberusky.cz

Bára

19.1.2020 - upoutávka na tábor

Není les jako les a není soutěž jako soutěž! Nyní máš jedinečnou příležitost sledovat na vlastní oči tuto zbrusu novou reality show – právě Ty budeš rozhodovat, kdo si odnese cenu pro absolutního vítěze a kdo ze soutěže vypadne.
Vyber si mezi účastníky svého favorita a prožij s ním a s celým týmem Terénních berušek neuvěřitelných 14 dní v tak trochu kouzelném lese.
upoutávka - napsal Jirka R, graficky ztvárnil Petr P
Terénní berušky v roce 2020 darem podpořily následující společnosti: Milko Polabské mlékárny a.s.  Tesco Brandýs nad Labem  Centropen  Metrostav a. s.  Metrostav stavebniny, s.r.o.  Děkujeme!
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"